12-06-2020

Такі висновки дослідження "RAB-регулювання: світовий досвід та українські реалії", що провели експерти ДП "Укрпромзовнішекспертиза" на замовлення ГС "Розумні електромережі України".

11 квітня ГС "Розумні електромережі України" та ДП "Укрпромзовнішекспертиза" презентували дослідження "RAB-регулювання: світовий досвід та українські реалії", що присвячене впровадженню нової моделі тарифного регулювання в Україна – стимулюючого тарифоутворення (RAB-тариф).

Згідно з дослідженням, наразі Україна є "антилідером" в Європі по якості електропостачання – показникам знеструмлення (SAIDI) та втрат в електромережах. Причина – критична зношеність енергетичної інфраструктури, що досягає 80% та виникла через недофінансованість електромереж.

 

Директор ДП "Укрпромзовнішекспертиза" Володимир Власюк стверджує, що через недостатність фінансування модернізації електромереж ступінь їх зносу перевищує 70%, а загальна сума інвестиційної заборгованості складає щонайменше 17,5 млрд доларів.

"Якщо не змінити існуючу систему функціонування ринку розподілу електроенергії "Витрати+", зношеність електромереж наближатиметься до 100%. Індекс SAIDI продовжить погіршуватися і в 2030 році перевищить 900, що означатиме загальну нестабільність енергомереж і високу ймовірність техногенних аварій", – наголосив експерт.

У висновку дослідження зазначено, що Україні при впровадженні стимулюючого регулювання необхідно скористатися європейським досвідом. Зокрема – визначенням ставки повернення інвестицій на рівні WACC, який застосовується до єдиної бази активів. Такий підхід дозволив європейським країнам знизити показники SAIDI, втрати в електромережах та модернізувати інфраструктуру. Зокрема, показник SAIDI по Польщі знизився з 504 до 260 хвилин, по Румунії – з 1025 до 474 хвилин, по Португалії – з 117-190 до 70-80 хвилин.

"Стимулюючі тарифи при правильній методології будуть стимулювати операторів системи розподілу до скорочення витрат та модернізації мереж. Наприклад, Румунія мала зношеність електромереж 75%. Але після впровадження стимулюючого регулювання з 2004 по 2011 рік скоротила цей показник до 45%", – стверджує Олександр Візір, голова ГС "Розумні електромережі України".


Тел.: +380(44)-536-40-29;
+380(97)-987-42-25;
Ел. пошта:
electromagazine@ukr.net


most actual video

most actual video